Forum Vip Gençlerin Yeni Sitesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Forum Vip Gençlerin Yeni Sitesi

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Mail Adresi Alırken Dikkat Edin!

YazarMesaj
NİLAY

NİLAY

Mail Adresi Alırken Dikkat Edin! Empty
MesajKonu: Mail Adresi Alırken Dikkat Edin!   Mail Adresi Alırken Dikkat Edin! Icon_minitimePtsi Şub. 16, 2009 10:54 pm

Mail Adresi Alırken Dikkat Edin

Eğer güvenlik konusunda daha önce hiç düşünmemişseniz küçük bir deneme yapın :Kullanıcı isminizi girin ve “forgot your password” linkine tıklayın. Sonra kendinizi bir tanıdığınızın veya bir arkadaşınızın yerine koyun ve şifreyi bulabilmek için olasılıkları düşünün ; başvuru formunda girdiğiniz bilgilerin ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız. Bir gerçekki bunu ben denedim ve ele geçirdiğim hesaplar oldu.Her ne kadar istemesem de benimle girilen bir iddia sonucunda bir arkadaşımın hesabıyla uğraşmak zorunda kaldım .
İlk olarak kullanıcı ismini seçerken ‘AdSoyad’ gibi kolay tahmin edilebilen kullanıcı isimleri kullanmamaya çalışın ; böylece sizin kullanıcı isminizi sadece daha önce vermiş olduğunuz kişiler bilecektir.Ve sonuçta sizin o acayip yerlerden gelen maillerle de başınız ağrımaz.
Şifreyi seçerken de şifrenizde özel karakterlerin bulunmasına dikkat gösterin. Böylece şifrenizin tahmin edilebilmesi ve bulunabilmesi daha zor oluyor. En azından ben kendi açımdan değerlendirdiğimde harf ve rakamlardan oluşan bir şifre kullanmayı tercih ediyorum. Burada seçeceğiniz harf ve rakamlarda mesela harfleri de ayrıca bazılarını küçük bazılarını büyük harf kullanarak yazın.

Misal: username: HoRoZzNeT password: HoRoZz1noktaNeT gibi.
En önemli noktalardan biri ise sizin gizli sorunuz . Bu sorunun cevabını, şifreyi unuttuğunuz zaman, yeni bir şifre alırken kullanacağınız için, seçeceğiniz sorunun eski şifre hakkında hiç bir ipucu vermemesi gerekiyor.Hotmail’ de istediğiniz soruyu girebiliyorsunuz fakat Yahoo’ da sadece 5 – 6 soru arasından bir tanesini seçebilirsiniz. Bu yüzden Yahoo’dan e-mail account’ u alırken daha dikkatli olmanız gerekiyor. Öte yandan bu sorunun cevabını tabii ki sadece siz bilmelisiniz . Mesela “ Benim doğum yerim ?”, ”Benim arabamın markası ?” “Benim tuttuğum futbol takımı” gibi sorularının cevaplarını sizi az tanıyan birisi bile kolaylıkla bulabilir veya tahmin edebilir ,yani kullanılmaması gerekiyor . Yahoo’dan alınan e-mail servislerinde şifreyi unuttuğunuz zaman gizli sorunun cevabıyla birlikte sizden doğum tarihiniz de istenmektedir .E-mail hesabınızın güvenliğini arttırmak için gerçek doğum tarihinizin yerinde kolaylıkla hatırlayabileceğiniz başka bir tarih kullanabilirsiniz .Çok güzel bir taktiktir.
E-mail’ lerinizi evinizde değil ,Internet Café ‘de veya üniversitede kontrol ediyorsanız hiç bir zaman ‘Remember my ID and password’ seçeneğine tıklamayınız . Tam güvenlik istiyorsanız e-mail hesabınızı kapattıktan sonra sizin kullanıcı isminiz ve şifreniz kullanmakta olduğunuz Internet browser’ in Cache Memory’ de ve Temp dosyalarda kaldığını unutmayınız .Ben cafeden girdiğimde bunların hepsine dikkat ediyorum arkadaşlar.Sizde mutlaka bunlara dikkat ediniz.

Bu bilgileri silmek için bu adımları izlemelisiniz :

Internet Explorer versiyon 4.0 ve sonrası için :
1.Tools menüsünden (versiyon 5.0) veya View menüsünden (versiyon 4.0), Internet Options’ a tıklayınız
2. Internet Options diyalog kutusunda, Delete Files‘ ı seçin.
3. OK’ e tıklayın .
Netscape Navigator versiyon 4.08 ve sonrası için :
1. Browser' ın Edit menüsünde , Preferences tıklayınız .
2. Preferences diyalog kutusunda, Advanced kategorisinin sol tarfında artı (+) işaretine tıklayınız.
3. Cache’ e tıklayınız.
4. Clear Memory Cache’ e tıklayınız.
5. OK ‘ e tıklayınız .
6. Clear Disk Cache’ e tıklayınız.
7. OK’ e tıklayınız .
8. Preferences diyalog kutusunda OK ‘ e tıklayınız
http://www.forumvip.eniyiforum.org

Mail Adresi Alırken Dikkat Edin!
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Sisteminizi online test edin: